Choď na obsah Choď na menu
 


Rysy 2013 - 7. september 2013

11. 9. 2013

Keďže, plánovaný termín (14. 9.) výstupu na Rysy z Poľskej strany mnohým členom nevyhovoval, tak sedem členov a dvaja rodinní príslušníci sa na túto akciu vybrali už 7. septembra 2013. Ráno v Starom Smokovci márne čakáme pol hodiny na autobus, ktorý nás mal odviesť na Lysú Poľanu. O pol siedmej padlo rozhodnutie na zmenu výstupovej trasy. Nastupujeme opäť do aut a vyvážame sa k zastávke Popradské pleso. Tu sme si zvolili ako začiatok a koniec našej túry. Výstup na chatu pod Rysmi sme absolvovali v slušnom čase. Pri chate pod Rysmi sú prví Igor Vysoký a Janko Pončák ml. Potom prichádzajú postupne ostatní. Záver robia Miro a Gabika. Na Rysy vystupujeme spoločne až na mladých (Janka a Igora), ktorí majú síl na rozdávanie. Na Rysoch sa dnes stretli turisti zo všetkých kútov Slovenska, Česka, Poľska a iných národov. Odhadom tu bolo v momente nášho výstupu asi 2499 turistov (a ďalší vystupovali a iní zostúpovali). Hlava na hlave, že sme si len veľmi ťažko našli svoje miesto na sedenie. Igor s Janom majú chuť ísť na poľskú stranu Tatier s tým, že by chceli ísť so skúsenejším starším turistom... Najprv medzi nami nenachádzajú pochopenie, ale po dohovore s Jankom Pončákom st. je rozhodnuté! Igor, Janko a Jaro sa po dohode aj s ostatnými účastníkmi odpájajú od skupiny a vyrážajú na krkolomný zostup k Czarnemu Stawu, Morskiemu Oku na Lysú Poľanu. Ostatní schádzajú výstupovou cestou k Popradskému plesu. Cestou padol Milan, ktorému podrazil nohy ponáhľajúci sa „turista“. Našťastie sa nič vážne nestalo. Milanovi ostala len malá odrenina na tvári. Po občerstvení pri Popradskom plese okolo 19-tej hodiny zostupujú k autám. Nastáva obmena posádok a Miro, Gabika, Milan a Katka cestujú do Prešova a Jano a Renáta na Lysú Poľanu.

Menšia skupina, Jaro, Igor a Janko v spoločnosti ešte „veľkého Igora“ od Trenčína schádza pomedzi zástupy Poliakov k Morskiemu Oku. Zostup je namáhavý a len k Czarnemu Stawu to trvá vyše 2 hodiny. Ďalšia hodinka k Morskiemu Oku a ešte dve hodiny v obrovskom dave Poliakov na Lysú Poľanu.(Štatistickým kvalifikovaným odhadom som vypočítal, že v danom momente bolo na 10 km asfaltovej ceste okolo 10 000 ľudí). Na Slovenskú stranu sme dorazili presne o 18:52 hod. Na prekvapenie sme museli čakať na príchod auta do 20:00 hod. Bola už tma a zima a tak sme si našli teplo krbu v malej ubytovni na parkovisku, kde si nás Jano s Renátou vyzdvíhli. Domov sme dorazili po 22:00 hod.

Účastníci:  Pončákovci + Janko, Vysokovci + Igor, Gabika Bozulová, Miro Kaluža a Milan Harčár.

Veríme, že sa nám táto akcia v tomto roku započíta ako splnená.

Prajeme účastníkom výstupu na Rysy v sobotu 14. 9. 2013 dobré počasie a dobrú náladu. Nás humor a dobrá nálada neopúšťala po celý prekrásny slnečný deň.

Zaznamenal Jaro.

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Rysy 2013

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.