Choď na obsah Choď na menu
 


Pochod oslobodenia: 8. máj 2013 (18 km)

8. 5. 2013

Dňa 8. 5. 2013 sme sa mali zísť v Sedliciach na 2. ročníku pochodu oslobodenia konaného pri príležitosti dňa víťazstva nad fašizmom a svetového dňa turistiky. Tento pochod zorganizoval  oddiel  KST Horal Sedlice. Ráno na stanici sme sa „nestretli“ lebo  naši členovia sa vo väčšine prípadov rozhodli venovať iným aktivitam (behu, záhradke a pod.). Z nášho oddielu  sa pochodu zúčastnili iba Jaro a Katka. V Sedliciach nás už čakal starosta pán Imrich Krajňák,  predseda oddielu Horal Sedlice Jan Hudák, členovia KST zo Sedlíc a Prešova  a miestni občania, ktorí sa zúčastnili pochodu. Postupne autami z rôznych kútov východného Slovenska prichádzali nielen rodáci zo Sedlíc, ale aj ich rodinní príslušníci a priatelia. Pri oficiálnom privítaní starostom a predsedom oddielu nás pred obecným úradom bolo asi 40. Zhromaždení sme boli pred prvým obecným kinom v prešovskom kraji (r. 1947), prvou strednou školou mimo okresného mesta(r. 1948) a prvým obecným kúpaliskom v okrese Prešov(r. 1949), na základoch ktorého dnes stojí  obecný úrad s kultúrnou sálou. Po krátkom príhovore sme sa vybrali na 18 km okruh. Prvá časť pochodu viedla dedinou  po náučnom chodníku „Dunitová skalka“. Na skalke sme si urobili jediné spoločné foto  „členov nášho oddielu“ . Zo skalky sme pokračovali na druhý náučný chodník ktorý vedie cez Rešetku ,Kopce,  Zadný Dol,  Grejnár – Banský vrch  na „Klenovský vrch“. Počasie bolo nádherné a tak sme si túto časť túry vychutnávali, lebo  vedie po hrebeni Sedlickej brázdy, ktorá je odlesnená a sú na nej polia a lúky s nádhernými výhľadmi ( Kojšovská hoľa, Sivec, Sopotnické vrchy, Slanské vrchy, Stráže, Šarišský hradný kopec, Čergov, Branisko, Čiernú horu s Roháčkou, Volovské vrchy) Nevideli sme len Vysoké Tatry, ktoré sme mali možnosť vidieť už po dva roky po sebe v zime pri našich putovaniach „do Sedlíc“.  Pri pramení Sopotnice sme s Katkou boli prví, ale tekutiny sme si nedoplnili, lebo prameň minulého roku náhle vyschol. Asi mu uškodilo Ferove čistenie a natlčenie kolika na tabuľu (asi by sme tu tabuľu mali premiestniť  k aktuálnemu  prameňu).  Okolo štátnej cesty sme sa presunuli nad obec Žipov na modrú turistickú značku, kde sme si všetci dožičili  krátku prestávku. Po modrej značke sme šli iba pár desiatok metrov a cez  lúku sme sa presunuli do krásneho bukového lesa.  Statné buky časom vystriedali aj iné stromy, ale hlavne koberec borovníc, ktoré boli čoraz hustejšie až vytvorili sýtozelený koberec. To  sme už boli na Miklušovskej skale, ktorá bola z väčšej časti pokrytá tiež borovnicami. Poprezerali sme si v rýchlosti krásne skalné mesto a zostúpili sme do Miklušoviec kde turistov čakalo občerstvenie. My sme sa tu nezdržali dlho. Rozlúčili sme sa a pokračovali cez dedinu okolo cintorína a poľnej ceste do Sedlíc, kde sme uzavreli „Sedlický okruh“. Na záver len konštatujem, že si táto akcia zaslúžila z nášho oddielu väčšiu účasť.
Zaznamenal: JaroTrasa:

Sedlice – Dunitová skalka (náučný chodník) – Rešetka – Zadný dol – Grejnár – Banský vrch – (vyschnutý) prameň Sopotnice –  Miklušovské skaly – Miklušovce – Sedlice (cca 18 km)

Akcie sa zúčastnilo asi 40 účastníkov. Z nášho oddielu prišli len dvaja členovia. Počasie bolo fantastické, preto Tí čo neboli môžu ľutovať!


   

Náhľad fotografií zo zložky Pochod oslobodenia

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Pochod oslobodenia

Jaro,11. 5. 2013 8:27

Akcia bola dobre zorganizovaná. Trasa bola výborná. Bolo by dobré ak by sme Sedličanom pomohli pri zorganizovaní aj "zimnej verzie" časti tejto trasy na bežkách. Určite si tento kraj zaslúži aby ho turisti spoznávali aj v zime. My už máme mnoho skúsenosti z tejto časti nášho okresu.