Choď na obsah Choď na menu
 


Kysak - Tlstá - Janov: 16. jún 2013 (peši 15 km)

16. 6. 2013

Kysak –Tlstá – Janov    

  V nedeľu ráno 7,50 sa na žel. stanici stretávajú 11 turisti z nášho oddielu. Majú namierené do Kysaku, kde začína dnešná trasa. Už na stanici náš predseda zdržiava odchod vlaku v domneni, že Jaro Vysoký ešte kuje cestovne lístky na vlak. Po príchode do Kysaku je krátke oboznámenie sa s trasou. Ide sa po červenej do Kysaku Brezie. Mnohý tu v pionierskom tábore strávili voľné a aj pracovné dni. Doba sa zmenila a zmenil sa aj tábor. Zo ZVL-áckeho zostali len asfaltové cesty a betónové základy. ZPA-cký stojí a rozvíja sa. Tu prechádzame na modrú značku po ktorej sa ide na Kašajovú lúku. Na lúke si urobíme prestávku na posilnenie. Schovávame sa do tieňa, lebo začína už byť veľmi teplo. Tu sa rozdeľujeme: 4 idú na Tlstú (Bednár, Sopko, Mikluš a Harčár), ostatní po zelenej pokračujú do Ruských Pekľan. Štvorica po strmom výstupe na kopec konštatuje, že treba prísť, keď nie je vegetácia. Kopec je zarastený stromami, z toho dôvodu  nie je výhľad. Chceme nájsť Medickú chatu, ale sa nám nedarí. Pre nedostatok času to vzdávame. Schádzame do Ruských Pekľan, kde nás asi 1 hod. už čakajú ostatní účastníci. Po obhliadke kostola a cintorínu Pillerovcov pokračujeme cez Ľubovec a Radatice. V miestnej časti Meretice sa hlavne ženská časť osviežuje vodou u jedného obyvateľa, ktorý polieva trávnik. Keďže chceme urýchliť presun, po ženskú časť prichádza manželka Milana Harčára s autom. Po príchode všetkých účastníkov na dvor u Harčára a príhovore predsedu, odovzdaní darčeka a gratuláciách k 60 je podávaný guľáš. Pokračujeme relaxom a voľnou zábavou, ktorá končí opekaním a rýchlym odchodom na autobus o 17,51. Klasický posledný dobieha Jožko Mikluš.
     Za veľmi teplého letného dňa a akcie zúčastnili už spomínaní Vysoký, Bednár, Sopko, Mikluš, Hrúz, Marton, Kaluža, Kalužová, Bozulová, Vysoká a oslávenec Milan Harčár s pomocou manželky, ktorý akciu pripravili.
Vypracoval: Milan Harčár
 

Pôvodná správa od Jara:

Dňa 16. 6. 2013 sme sa stretli ráno na železničnej stanici. Po dvojminútovom zdržaní vlaku našim predsedom Ferom v Prešove sme šťastlivo došli do Kysaku. Po privítani Ferom sme po červenej značke vyrazili do rekreačného strediska Kysak Brezie, kde sme s nostalgiou spominali na zášlu slávu Pionierských táborov. Po krátkom občerstvení sme začali hlavný výstup na Tlstú. Na Kašajovke pod Tlstou sme sa predčasne naobedovali. Po obede sme pokračovali ďalej, ale na Tlstu sa rozhodli vystúpiť len štyria členovia našej výpravy. Zbytok (7 členov) sme pokračovali po zelenej značke do Ruských Pekľan. Do Pekľan sme dorazili v pohode a vyše hodiny sme čakali na zvyšok nášho týmu.  V Pekľanoch sme si prezreli  cintorín známej rodiny Pillerovcov, ktorá v Pekľanoch vlastnila majer, liehovar a kaštieľ. Čakanie sme si krátili vyhrievaním sa na betóne pred miestným kostolom na ktorom má pamätnú tabuľu miestný rodák, mučenník,  biskup Gojdič. Po príchode štyroch odvážnych si vypočujeme ako to vyzeralo na Tlstej, kde si táto skupina prezrela aj skaly, ale výhľady v hustom lese nenašli. Pokračujeme už po asfalte do Ľubovca. Pokračujeme po zrušenej červenej značke do Radatíc. Prvotné nadšenie, keď sme kráčali po pekne vykosenej ceste, strieda sklamanie nad značne zarastenou cestou. Našťastie po kraji poľa s repkou prešiel traktor a tak máme pomerne slušný chodník vo vysokej tráve. Neskôr nachádzame cestu, ktorá nás rozdelila už na 3 skupiny. Dve skupiny pokračujú do Rdadtíc po kraji poľa a jedna skupina schádza na červených chodník, ktorým je vlastne asfaltová cesta. Na horizonte sa prvá a druhá skupina spája (pôvodných 7 statočných) a spoločne schádza do dediny, kde sa občerstvujeme u spoločných známych. Postupne nás dobehli aj účastníci skupiny z Tlstej. Tu dievčatá čaká prekvapenie, keď Božena Harčárova prišla pre ne na aute. To využíva aj Milan a spoločne odchádzajú do Janova. Ostatní ideme okolo škôlky cez pole do Janova. V Janove si pripomíname "nedávne" narodeniny Milana Harčára, ktorý si oslavu naplanoval až na leto. Pri guľaši, dobrej nálade a grilovanom mäse tu trávime asi 3 hodiny. O 17:51 hod. nastupujeme do autobusu a záver robíme trdične na nástupišti číslo 27.

Akcie sa záčastnili: Milan Harčár, Fero Bednár, Miro a Hanka Kalužová, Jaro a Kaka Vysoká, Jaro Marton, Tono Sopko, Gabika Bozulova, Paľo Hrúz a Jozef Mikluš.

Akcia si v krásnom letnom počasí zaslúžila vyššiu účasť našich členov!