Choď na obsah Choď na menu
 


Tulčík - Kapušiansky hrad - Kapušany: 9. december 2012 (10 km peši)

29. 11. 2012

12.2012 Tulčík – Kapušanský hrad – Kapušany(Fintice)

    V zimné nedeľné dopoludnie sa 12 členov oddielu ZVL Prešov vybralo smerom na Kapušanský hrad. Po prekročení Ternianskeho potoka sme nabrali smer Fulianka po lesnej zvážnici. Ďalšie naše kroky viedli po neznačených cestičkách k pútnickému miestu obce Fulianka. Prudkým stúpaním sa dostávame na cestu vedúcu k hradu. Pri príchode na hrad sme prekvapení výstavbou zrubu v blízkosti hradu. Po obhliadke hradu sa ideme skryť do zrubu. Nakoľko nie je dokončený (bez okien a dverí) fúka z každej strany, ideme sa schovať do pivnice, ktorú museli nedávno odkryť. Po obede sa vraciame na cestu a po zelenej značke pokračujeme namiesto do Kapušian do Fintíc. Na pietnom mieste Kikapa sa rodina Mira Mormáka odpája a vracia do Tulčíka. Ostatní pokračujú do Fintíc, kde sa zastavujú u Mira Kollára na krátke zohriatie. Ďalšia cesta viedla už na miestu zastávku MHD na spoj č. 21 smer Prešov.
Počasie: súvislá vrstva snehu cca 8 cm, teplota -8o C a okolo obeda začal fúkať severný mrazivý vietor.

    Vypracoval: Miro Mormák
 

 

11 členov a jeden rodinný príslušnik sa stretli v Tulčíku na začiatku tejto akcie. Po privítaní domácim pánom Mirom Mormákom a jeho manželkou Fero slávnostne odovzdal "naš kapitalistický záväzok" na odpracovanie 88 hodín na novostavbe domu. Potom sme vykročili do mrazivej prírody. Postupujeme dedinou okolo družstva k potoku Ternianka. Cestou sme vyplašili zdatného diviaka a v diaľke sledujeme srny.  Po mostíku sa pohodlne dostávame na druhú stranu, ale Hanka nešťastne prelomi ľad a celou váhou "vhupne" do mazľavého blata. Pokračujeme veselo ďalej, ale do cesty sa nám stavia menši potôčik, ktorý hravo prekračujeme a za ním na lúke sledujeme stádo hádam aj 12 sŕn, ktoré prebiehajú popred nás. Vstupujem do lesa a Miro hľadá tú správnu "cestu". Nakoniec sa rozhodne a cez húštinu, ktorá vyrástla na ceste sa začíname špĺhať popod kopec Dubník na Kapušiansky hradný vrch. Po celkom prijateľnej ceste a stúpaní sa dostávame na zelenú značku. Sme asi 5 minút od hradu. Počkáme Mira, Fera a Tóna, ktori si obzerali "pútnické miesto" nad Fuliankou. Spoločne vchádzame do areálu hradu. Obzeráme si príľahlé obce a okolitú prírodu. Nachádzame tu rozostavaný drevený zrub, v ktorom si plánujeme urobiť obedňajšiu prestávku. Keďže je tu strašný prievam rozhodujeme sa pre iné miesto. Nachádzame našu "jedáleň", kde presne o 12:00 hod. začíname obed. Je nám veselo a každý koštuje Jarove "barane rohy" a Hankyné "točené špagátové" mäso. Zima je ohromná a tak sa vydávame na cestu nie do plánovaného cieľa Kapušian, ale do Fintíc. Pred Kikapou nás opúšťaju Eva a Maťo, ktorí si to namierili dspäť do Tulčíka. Na Kikape sa ešte krátko zastavujeme, robíme "malú kopu", skúšame koľko sa nás zmesti na zem a lúčime sa s Mirom Mormákom, ktorý sa vydáva naháňať svojú polovičku s Maťom. Šťastne dorážame do Fintic, kde u Mira Kollára čakáme na najbližší autobus. Na dvore niektorých vystrašil Mirov pes, ktorý to stráženie domu berie naozaj vážne. Po posedeni pri teplom Čínskom čaji od Zlaťky, pozeraní fotiek z francúzkých Alp a Číny čas rýchlo ubieha. Musíme opustiť "teplo domova" a ponáhľame sa na autobus č. 21, ktorý nás šťastlivo dopravil do Prešova.

Akcie sa zúčastnili: Miro, Eva a Maťo Mormák, Jaro a Katka Vysoká, Fero Bednár, Miro Kollár, Tóno Sopko, Jaro Marton, Jano Pončák, Hanka Krafčáková, Paľo Prokopovič domáca pani Zlaťka, ktorú od akcie odradilo ranné mrazive ráno

Takto zaznamenal: Jaro


 

 

Náhľad fotografií zo zložky Tulčík - Kapušiansky hrad - Fintice